W dzisiejszych realiach rynkowych zdecydowana większość przedsiębiorstw korzysta z komputerów i uniwersalnego, a także bardziej specjalistycznego oprogramowania. Są również firmy, które zamawiają u programistów narzędzia informatyczne, idealnie dopasowane do ich potrzeb. Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że dostęp do określonych zasobów IT potrafi znacznie poprawić wewnętrzne i zewnętrzne funkcjonowanie firmy, co w konsekwencji przyniesie jej większe dochody.
Jeśli chcemy korzystać z komputerów o bardzo dużej mocy obliczeniowej, stabilnych serwerów oraz specjalistycznych aplikacji, to musimy przeznaczyć na to spore pieniądze. Nie ma się więc czemu dziwić, że coraz popularniejszy staje się model tak zwanej chmury obliczeniowej. Dzięki niemu na zasobach IT można sporo zaoszczędzić.
Rozbudowywanie własnego środowiska IT nie zawsze jest opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Niektóre podmioty gospodarcze nie posiadają środków finansowych, żeby móc wyposażyć się w potrzebne narzędzia informatyczne. W wielu sytuacjach, zamiast brać kredyty i wydawać ogromne pieniądze na sferę IT, lepiej jest skorzystać z już gotowego i sprawnie funkcjonującego zaplecza.
Chmura obliczeniowa jest właśnie modelem, w którym jeden podmiot udostępnia swoje środowisko IT (w określonym procencie i na określony czas) innemu, za co pobiera od niego większe lub mniejsze opłaty, które są zależne od specyfiki zapotrzebowania. Chmura obliczeniowa jest rozwiązaniem korzystnym dla obu stron i dlatego sfera tego typu usług wzbudza coraz większe zainteresowanie.