Posted on: 1 czerwca 2019 Posted by: Mateusz Comments: 0

W dzisiejszych czasach każda firma musi posiadać własne środowisko IT. Mniejsze przedsiębiorstwa mogą ograniczyć się do zakupienia zwykłych komputerów i uniwersalnego oprogramowania, jeśli oczywiście ich branża nie wymaga posiadania lepszego sprzętu. Większe firmy często zmuszone są już jednak do korzystania z bardziej zaawansowanych technologii, żeby móc sprawnie funkcjonować i realizować ambitniejsze projekty.

Nie da się ukryć, że specjalistyczne narzędzia informatyczne coraz częściej stają się podstawowymi narzędziami pracy. Są one jednak kosztowne, co sprawia, że firmy starają się minimalizować koszty przeznaczone na budowanie własnego środowiska IT, poprzez korzystanie z takich rozwiązań, jak chociażby chmura obliczeniowa. Można wyróżnić dwa podstawowe modele chmury obliczeniowej: prywatną i publiczną.

Ta pierwsza jest stosowana na przykład w grupach firm, wśród których nie wszystkie dysponują rozbudowanymi zasobami IT. Jedne podmioty udostępniają posiadane rozwiązania informatyczne innym, żeby w ten sposób wszyscy mogli osiągnąć korzyść. Publiczna chmura obliczeniowa jest z kolei modelem, w którym z zasobów IT danej firmy korzystają podmioty zewnętrzne, w ogóle z nią niezwiązane.

Oczywiście, za dostęp do serwerów, mocy obliczeniowej i określonych aplikacji płacą one pewne pieniądze. W wielu sytuacjach taka współpraca się jednak opłaca, no bo nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest rozbudowywanie własnego środowiska IT – czasami korzystniej jest korzystać z zewnętrznego.