Posted on: 21 kwietnia 2019 Posted by: Mateusz Comments: 0

Masaż, w każdej dziedzinie, opiera się na zastosowaniu dwóch podziałów według sposobu jego wykonywania. Możemy wyróżnić masaż częściowy oraz całościowy. W zależności od schorzenia masaż leczniczy wykonywany jest w danym obrębie ciała, objętym jednostką chorobową. Masowane mogą być tylko plecy lub sam kark, kończyny dolne, albo górne.

Polega on na tym, że skupiamy się na jednej przyczynie i miejscu ośrodku bólu. O ile w sytuacji wykonania częściowego masażu wskazania są zrozumiałe, to w drugie formie tego masażu, czyli całościowym, nie jest to takie oczywiste. Po co masować jedną partie, jak można całe ciało, a z drugiej strony, po co masować całościowo skoro boli nas stopa? Odpowiedź na to pytanie, uwarunkowana jest oczywiście indywidualnymi przypadkami i danym problemie. Najbardziej istotnym wskazaniem do całkowitego masowania ciała jest z pewnością okres rekonwalescencji po długotrwałym leczeniu.

Całościowy masaż jest również potrzebny osobom, które narażone są na powstawanie odleżyn oraz innych dolegliwości skórnych. Szczególnie u osób z nadwagą, otyłością oraz tych, które na skutek choroby skazane są na leżenie w łóżku. Dlatego też w przypadku konkretnych dolegliwości i znanym ośrodku bólu, wykonuje się masaż na wybraną partię ciała. Natomiast w sytuacji szerszej diagnozy, skomplikowanych rozległych schorzeń, jak również w wielu chorobach z zakresu psychiatrii, wskazanym jest wykonanie kompleksowego masażu obejmującego całe ciało.