Posted on: 3 czerwca 2019 Posted by: Mateusz Comments: 0

Jednym ze sposobów osiągnięcia większego zysku przez firmę jest zminimalizowanie kosztów prowadzenia działalności. Część ponoszonych wydatków jest po prostu konieczna i nie da się z tym nic zrobić. Są też takie, których zmniejszenie związane jest z pewnym ryzykiem – na przykład redukcja etatów, która może negatywnie odbić się na funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Najlepiej jest więc szukać dodatkowych pieniędzy tam, gdzie jest bezpiecznie. W dzisiejszych czasach koszty prowadzenia działalności gospodarczej to w coraz większym stopniu koszty związane z korzystaniem z zasobów IT. Sprzęt komputerowy oraz specjalistyczne oprogramowanie nie należą do tanich rzeczy, ale w wielu sytuacjach trudno się bez nich obejść.

Niekoniecznie jednak trzeba tworzyć własne serwery czy też wykupywać drogie licencje – często najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z chmury obliczeniowej, czyli posiłkowanie się narzędziami będącymi w posiadaniu innych przedsiębiorstw. Za przykład weźmy niewielką firmę, która potrzebuje określonej ilości miejsca na serwerze. Stworzenie własnego serwera i utrzymanie go to naprawdę spory koszt.

Warto więc się zastanowić, czy nie lepiej byłoby skorzystać z serwera zewnętrznego. Za dostęp do niego trzeba będzie zapłacić, jednak może się okazać, że będą to zdecydowanie mniejsze pieniądze, niż te, które musielibyśmy wydać na rozbudowanie własnego środowiska IT. Szacuje się, że chmura obliczeniowa średnio pozwala firmom zaoszczędzić od 10% do 20% kosztów związanych ze sferą IT.