Posted on: 24 kwietnia 2019 Posted by: Mateusz Comments: 0

Kto by pomyślał, że nasze stopy zawierają największą liczbę przekaźników bodźcowych, bowiem na podeszwowej stronie stopy znajduje się 72000 zakończeń nerwowych, które przekazują sygnał do wszystkich organów łączących partie ciała. Dlatego też refleksjoterapia, zaczęła odgrywać znaczącą rolę, nie tylko w celach relaksacyjnych, ale także leczniczych.

Ze względu, na duże oddziaływanie masażu stóp na odległe organy, możemy wpłynąć na serce, trzustkę, żołądek, a także mózg. Masowanie refleksoteryczne pozytywnie wpływa na kręgosłupowe dolegliwości bólowe.

Dlatego też, bardzo często stosuje się połączenie masażu danego obszaru ciała, z refleksoterapią, co przyczynia się do przyspieszenia efektu leczniczego, wielu jednostek chorobowych. Technika refleksoterapii, jest bardzo podobna do akupresury, gdyż wszystkie ruchy wykonuje się przy pomocy opuszków palców.

Dodatkowo stosuje się odpowiednio dostosowany ucisk, ruchy okrężne zgodne z ruchem wskazówek zegara. Każdy punkt na stopie musi być kolejno uciskany od palucha rozpoczynając, a na tzw.

guzie piętowym kończąc, z opracowaniem również ścięgna Achillesa. Pobudzenie całego organizmu, a także polepszenie ogólnego samopoczucia osoby poddającej się masażowi, jeszcze bardziej podkreśla jego wyjątkowość.

Ciekawostką jest fakt, że nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego masażu, jedynie należy odczekać z jego zastosowaniem w przypadku stanów zapalnych, chorobach skóry, obrzękach czy skaleczeniach w obrębie stóp.