Posted on: 9 lutego 2018 Posted by: Mateusz Comments: 0

W Zabrzu jakieś dwieście dwadzieścia lat temu działała wspaniała kopalnia węgla kamiennego. Zwana Królową Luizą rozrosła się dość znacznie, wydobywając rekordowe ilości surowca. Jednak z czasem przez wpływ wojny i innych czynników została zamknięta.

Jednak nie zapomniano o tym miejscu, dlatego dzisiaj działa w niej Skansen Górniczy „Królowa Luiza”. Jak można się domyślić jest to bardzo dobrze przygotowana trasa turystyczna, obejmująca część naziemną i oczywiście podziemną. Znajdziemy tutaj budynek szybu, czynną maszynę parową, a także wiele eksponatów niezwiązanych ściśle z górnictwem.

Niemniej jednak zanim zejdziemy pod ziemie warto wspiąć się na wieże wyciągową, gdzie można podziwiać wspaniały widok okolicy. Prawdziwą przygodą jest przejście trasy liczącej półtora kilometra długości. Podziwiać można wyrobiska, a także historię wydobycia węgla, z różnymi technikami na czele.

Znajdują się tu liczne, ciągle czynne maszyny górnicze. Ciekawą opcją jest znajdująca się pod ziemią karczma, a także park rodzinny na powierzchni.