Posted on: 22 maja 2018 Posted by: Mateusz Comments: 0

W drugiej połowie XIX wieku ktoś wpadł na pomysł, żeby połączyć chrom z żelazem i w ten sposób powstała stal nierdzewna. Bez wątpienia, jest to bardzo przydatny materiał, który sprawdza się w bardzo wielu zastosowaniach. Właściwie trudno jest znaleźć dziedzinę, w której stal nierdzewna się nie sprawdza czy też po prostu nie znajduje zastosowania.

Produkuje się z niej mnóstwo rzeczy, od niecek basenów kąpielowych po elewacje galerii handlowych i biurowców. Omawiany materiał charakteryzuje się nie tylko niebywałą odpornością (czynniki atmosferyczne, rozcieńczone kwasy i wiele innych rzeczy), ale również estetyką. Dzięki temu można wykorzystywać go w konstrukcji elementów ozdobnych, takich jak chociażby wspomniane wyżej elewacje.

Na samym początku ze stali nierdzewnej robiono tylko sztućce, jednak dość szybko zorientowano się, że jest tylko jedna z wielu możliwości wykorzystania tego materiału. Z pewnością, stop żelaza i chromu nadal będzie w powszechnym użyciu. Bez sensu byłoby z niego rezygnować, skoro jest tak atrakcyjny dla producentów.