Posted on: 28 sierpnia 2018 Posted by: Mateusz Comments: 0

Do jednych z najstarszych świąt obchodzonych w Chinach z pewnością można zaliczyć Święto Latarni. Święto to celebrowane jest dwa tygodnie po Chińskim Nowym Roku. Obchodzenie Święta Latarni jest zarazem sygnałem do końca świętowania Nowego Roku.

Skąd wywodzi się tradycja tego święta? Zgodnie z chińskimi wierzeniami pewien mściwy bożek chciał spalić całe miasto. Plan się jednak nie powiódł, bowiem mieszkańcy tego miasta wywiesili czerwone lampiony. To spowodowało, że bożek zrezygnował ze swojego planu, bowiem myślał, że miasto już uległo spaleniu.

Święto Latarni z pewnością można zatem uznać za bardzo widowiskowe. Z okazji tego dnia ulice Chin stają się praktycznie czerwone. Dzieje się tak za sprawą czerwonych lampionów, które rozwieszane są na domach i ulicach miast.

Chińczycy w tworzeniu lampionów są bardzo pomysłowi. Obecnie na ulicach miast można znaleźć zarówno tradycyjne, papierowe modele, jak i te wykonane z tworzywa sztucznego. Dodatkową atrakcją są konkursy na najlepiej udekorowane lampiony.