Posted on: 21 maja 2019 Posted by: Mateusz Comments: 0

Każdy przedsiębiorca powinien skupiać się nie tylko na wypracowywaniu wysokiego przychodu, ale również na minimalizowaniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie w tych sferach, na które na co dzień przeznaczanych jest najwięcej pieniędzy. W XXI wieku do tej kategorii często zalicza się wydatki związane z zakupem sprzętu komputerowego i oprogramowania, a także z ich użytkowaniem (sporo może na przykład kosztować utrzymanie firmowego serwera).

Nie trudno się więc domyślić, że przedsiębiorcy starają się wydawać na tego typu rzeczy jak najmniej, chociaż oczywiście te oszczędności nie mogą wpłynąć na spadek efektywności pracy czy też na mniejszy przyrost zysku. Najlepiej byłoby pozyskiwać dokładnie takie same narzędzia, jakie są nam potrzebne, ale po niższych cenach.

Jest to możliwe! Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niekoniecznie musimy rozbudowywać własne środowisko IT, żeby mieć do dyspozycji serwery, większą moc obliczeniową czy też legalne specjalistyczne oprogramowanie. Możemy je przecież „wypożyczyć” od innej firmy.

Są przedsiębiorstwa posiadające profesjonalne narzędzia IT i udostępniające je (nie fizycznie, ale za pośrednictwem sieci) innym podmiotom, które są nimi zainteresowane. Tego rodzaju usługi określa się mianem chmury obliczeniowej (prywatnej chmury obliczeniowej).

Usługobiorcom korzystanie z tego rozwiązania może pozwolić rozłożyć ponoszone koszty w czasie bądź też po prostu je zminimalizować. Oszczędności potrafią tutaj sięgnąć nawet 20%.